خانه / سپاس / ۱۹راهکار عملی برای شاد زیستن

۱۹راهکار عملی برای شاد زیستن

سپاسگزاری

شادمانی درونی، خلاقیت شما را بیشتر می کند. در مواجهه با تهدیدهای بیرونی به کمک ایجاد آرامش و شادی می توان تصمیم های بهتر اتخاذ کرد. افراد موفق تهدید را به فرصت تبدیل می کنند. عمل به راهکارهای زیر از شما انسان های شاد و خلاق می سازد.

 

 

بنیکو

یکی از موثرترین روش هایی که باعث خوشحالی شما می شود این است که مثل زمانی که شاد هستید رفتار کنید. وانمود کنید که در صحنه زندگی بازیگر هستید. نقش یک انسان شاد را بازی کنید. نوع حرکات بدن روی طرز فکر شما تاثیر می گذارد. قوز نکنید. سرتان را پایین نیندازید. طوری راه بروید که به نظر خوشحال بیایید.

 

 

 

 

بنیکو

اگر می خواهید شاد باشید فکر را به سمت مسائل خوب و نشاط آور هدایت کنید. آگاهانه انتخاب کنید که روی مسائل خوب و مثبت تمرکز کنید. روی شادی تمرکز کنید تا شاد شوید. جمله ی “من خلاق و خارق العاده هستم” را با جمله ی “من دست و پا چلفتی و بدقواره هستم” مقایسه کنید. جملات مثبت و تاکیدی افکار مثبت تولید می‌کنند.
هر روز جملات مثبت و تاکیدی را تکرار کنید.

 

 

 

بنیکو

قانون فشار می‌گوید در صورتی فشار کم می‌شود که یا نیرو را کاهش بدهیم و یا اینکه سطح مقطع را افزایش بدهیم. وقتی با سوزنی به بادکنکی ضربه میزنیم بادکنک می‌ترکد چون سطح مقطع نوک سوزن خیلی کم است پس با نیروی کم فشار زیاد ایجاد می‌شود. اگر با همین نیرو و به وسیله کف دست که سطح مقطعی بزرگتر دارد به بادکنک بزنیم بادکنک نمی ترکد چون فشار کمی وارد شده است.
وقتی فشار عصبی و تنش روی ما زیاد است و نمی توانیم از نیرویش کم کنیم قادر هستیم سطح مقطعش را زیاد کنیم. نیرو اگر فقط توی سر ما باشد فشار زیادی ایجاد می‌کند. با ورزش و پخش کرد نیرو روی عضلات، سطح مقطع را افزایش می دهیم. به این ترتیب فشار روی ما کم خواهد شد. علاوه بر این ورزش باعث تغییر در سیستم شیمیایی بدن می‌شود و مسکن طبیعی در بدن می سازد. ورزش احساس شادابی به وجود می آورد.

 

 

بنیکو

این بستگی به شما دارد که چه بخشی از لیوان را ببینید. قسمت خالی وجود دارد اما قسمت پر هم جزئی از واقعیت است که نباید انکار شود. کار آدم نیک بین شناسایی و متمرکز شدن روی حقایق نیک و مثبت است. می توانیم مسایل زندگی را مشکل ببینیم یا آن ها را کسب تجربه جدید بدانیم. اگر جنبه مثبت را ببینیم خوشی و سعادت ما افزایش پیدا میکند.

 

 

 

بنیکو

آشنایی با افراد جدید روحیه ی شما را بهبود می دهد. ارتباط مستقیمی بین تعداد دوستان با میزان شادی وجود دارد. گفته می‌شود دارایی‌های شخصی مثل دوست و فامیل ۹ برابر ضروری تر از داشتن مادیات است.
استعاره زیبایی در مورد سطل و ملاقه وجود دارد. این استعاره ی ساده اما قوی می گوید هر انسانی یک سطل عاطفی دارد که با حرف ها و اعمال دیگران پر یا خالی می شود. زمانی که سطل پر است احساس شادی و آرامش می کنیم و زمانی که خالی است احساس ضعف و ناخوشی داریم. همچنین هر کدام از ما یک ملاقه داریم که با آن فقط می‌توانیم سطل دیگران را پر یا خالی کنیم . نکته جالب اینجاست زمانی که ما با ملاقه مان سطل شخصی را پر می کنیم -یعنی با حرف های امید بخش و تشویق کننده یا اعمال محبت آمیز سطح مثبت انرژی را در شخص بالا می‌بریم- همزمان سطل خودمان هم پر می‌شود و احساس شادی می کنیم.
شاید روزانه نشود یک دوست جدید پیدا کرد اما روزانه می شود سطل دیگران را پر کرد. با تشویق و تحسین ، تشکر و قدردانی سطل دیگران را پر کنید و شادی را تجربه کنید.

 

 

بنیکو

مراقبه ذهن شما را باز می کند. جای آرامی را انتخاب کنید. چشمهایتان را ببندید و به هیچ چیز فکر نکنید. این کار اولش سخت است. همین که چشمتان را ببندید افکارگوناگون به سمتتان هجوم می آورند. روی دم و بازدم تمرکز کنید. شما با تمرین می توانید دقایقی را بدون فکر زندگی کنید. آرامش و صلح مراقبه، شما را شادتر می کند.

 

 

 

بنیکو

سپاسگزار بودن یکی از ساده‌ترین و در عین حال قدرتمند ترین روش ها برای دستیابی به شادمانی است. انسان سپاسگزار کمتر دچار احساسات منفی می شود. علتش این است که در سپاسگزاری دنبال موارد مثبت و قابل تشکر در زندگی می گردیم. با کشف هر نعمت به شعف درونی می رسیم.
به موهبت های زندگی فکر کنید و از خدا سپاسگزاری کنید. یادتان باشد دلیل سپاسگزاری را بگویید.

 

 

بنیکو

نوع تنفس در زمان عصبانیت با تنفس در آرامش بسیار متفاوت است. عمیق نفس کشیدن باعث آرامش، آسودگی و در نهایت شادی می شود. آگاهانه نوع تنفس را تغییر بدهید. عمیق و آهسته. از بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید.
با تنفس صحیح می توانید روحیه ای بسیار خوب داشته باشید.

 

 

 

بنیکو

طبیعت درس های شادی آفرین می دهد. آب وقتی به سنگ سخت میرسد به نرمی از کنارش رد می شود. پس می شود از کنار مشکلات به نرمی عبور کرد. گل ها سعی نمی کنند جور دیگری باشند بدون نقاب و آرایش همان شکلی هستند که هستند. به همین خاطر زیبا و گل هستند. درخت ها میوه و سایه را بی منت تقدیم میکنند.
اگر می خواهید از درون شاد شوید، از طبیعت الهام بگیرید.

 

 

 

بنیکو

افراد غمگین در زندگی خودشان غرق شده اند. بهتر است به جای توجه به خود، برای دیگران هم اهمیت قائل شویم. با دست یاری دادن یا بیان کلمه ی مهرآمیز می توان به دیگران توجه کرد.
بیش از اندازه فکر کردن به مشکلات خود، می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. تصمیم بگیرید به دیگران کمک کنید. این کار تجربه‌ای بسیار دلنشین و خوشایند است. عجیب نیست اشخاصی که به صورت داوطلب به دیگران یاری می رسانند از افراد دیگر شادتر هستند.

 

 

 

بنیکو

 

خیلی از روان شناسان معتقدند که ایمان قلبی انسان به خداوند یکتا سبب کاهش نگرانی و اضطراب می شود. افرادی که به نیروی برتر ایمان دارند سالم تر و شاد تر از دیگران هستند.

 

 

 

 

بنیکو

خنده روحیه ی شما را به طور چشمگیری شاد می‌کند. شواهد زیادی وجود دارد که شوخی و خنده تاثیر بسزایی روی تندرستی انسان دارد. تماشای فیلم های کمدی یا کتاب های خنده دار می تواند شما را شاد کند. حتی اگر خنده ی شما ظاهری باشد بازهم نتیجه بخش است. هرگز لبخند زدن به دیگران را فراموش نکنید با این کار روحیه اطرافیان هم بهتر می‌شود. بخندید تا دنیا به روی شما بخندد.

 

 

 

بنیکو

بچه‌ها می‌توانند ساعت‌ها بخندند و شما را بخنداند آن ها دنبال دلایل متعدد برای خندیدن نمی گردند. خیلی ساده و راحت می خندند. حتی به ترک دیوار. بازی های شاد با کودکان شادی را تا ساعت‌ها در وجودتان نگه میدارد. موقع بازی با کودکان ، کودکی کنید.

 

 

 

بنیکو

بخشش راهیست برای دستیابی به خرسندی. دلیلش این است که اگر نتوانیم کسی را ببخشیم از درون خودمان را ازبین می بریم. خشم، کینه و تنفر وجود ما را می‌گیرد و این مسیری نیست که ما را به شادی و خوشبختی برساند. اگر می خواهید به شادی برسید باید این بار سنگین را از دوش خودتان بردارید.

 

 

 

بنیکو

حرکت جهان هستی از روی نظم است. بنابراین زندگی بدون نظم و ترتیب برخلاف قانون هستی است. در نهایت، بی نظمی منجر به ناسازگاری می شود. نظم غیر از معنی رایجش که منظم کردن و مرتب کردن اشیاء و وسایل زندگی است به معنی به انجام رساندن کارها هم هست. وقتی کار ناتمامی داریم دچار نگرانی می شویم و شادی از ما دور می شود. لیست کردن کارهایی که نیمه‌کاره مانده و باید انجام بدهیم باعث منظم شدن افکار و احساس راحتی می شود.

 

 

 

بنیکو

از کلمات تایید کننده استفاده کنید. تشکر و قدردانی کنید. کلمات دلگرم‌کننده بگویید. هدیه دادن، وقت گذاشتن و انجام دادن کاری برای دیگران راههای دیگر ابراز عشق هستند. عشق ورزیدن به اطرافیان باعث می‌شود احساس خوشایندی پیدا کنید. آخرین باری که به کسی ابراز صمیمیت کرده‌اید کی بود؟ والدین با بوسیدن و ابراز علاقه کردن به فرزندشان در عمق وجودشان احساس شادی و شعف خاصی می‌کنند. بوسیدن یکی از ساده‌ترین راه‌هاست که شما را خوشحال و خرسند می کند.

 

 

 

بنیکو

 

تلویزیون پر از خبرهای منفی اغراق شده است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به مدت طولانی تلویزیون نگاه می کنند دچار افسردگی خفیف می شوند. تماشای هر یک ساعت تلویزیون، ۵ درصد احساس خوشنودی از زندگی را کاهش می دهد. تلویزیون را خاموش کنید تا شادی تان دزدیده نشود.

 

 

 

 

بنیکو

خوب و مرتب لباس پوشیدن روی روحیه شما تاثیر می‌گذارد. بهترین لباس های تان را بپوشید تا تاثیر مثبت آن را به وضوح ببینید. لباسی بپوشید که برازنده شما باشد به این ترتیب اعتماد به نفس شما بالا می رود و احساس شادی بیشتری می کنید.

 

 

 

 

بنیکو

اگر واقعا می خواهید در زندگی شادی حقیقی را تجربه کنید هر روز روی شادی تمرکز کنید. باید همین الان تصمیم بگیرید که شاد باشید نه در آینده. شاد بودن را به بعد موکول نکنید. شادی هم هنر است و هم علم. در به کارگیری این روش ها به یک متخصص تبدیل شوید. شادی را جزئی از وجودتان کنید. در این صورت مسلماً زندگی شادتری را پیش رو خواهید داشت.
شاد باشید و دیگران را شاد کنید.

 

 

[product id=”225″]

همچنین ببینید

همین الان تشکر کن

 همیشه فرصت مناسبی برای حسن­ جویی و تشکر از دیگران وجود دارد. وقتی موردی را …

۴ نظر

  1. عالی بود

  2. خیلی عالی بود واقعا سپاسگذارم

  3. عالییی بود عااالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.