خانه / جدیدترین مقالات / مثبت اندیشی یا خودفریبی؟

مثبت اندیشی یا خودفریبی؟

 

اگر به شما که مثبت اندیش هستید گفته شود دارید با این حرف‌ها خودتان را گول می‌زنید، چه جواب می‌دهید؟

به‌احتمال‌زیاد این سؤال را از شما پرسیده‌اند. یا شاید پرسش خود شما باشد.

چندی پیش با گروهی به کوهستان رفته بودیم. وارد دره عریضی شدیم. رودی آرام جاری بود که عمق زیادی نداشت. بااین‌حال عبور از رودخانه و درعین‌حال خیس نشدن ممکن نبود. از کناره چپ رودخانه شروع به حرکت کردیم شاید راهی برای رسیدن به سمت دیگر پیدا کنیم. با برخورد به یک صخره بزرگ از حرکت ایستادیم. شخصی بلند گفت: «یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت.» او با دقت به سنگ‌هایی که جابجا کف رودخانه افتاده بود نگاه کرد. به نظر نمی‌رسید فاصله منظمی بین سنگ‌ها رعایت شده باشد. فاصله دو سنگ از هم خیلی بیشتر از پاهای بازشده‌ی ما بود.

راه آسان و بی‌دردسر این بود که از مسیر آمده برگردیم. یا اینکه آنجا بنشینیم و از دور مناظر زیبای آن سمت رودخانه را نظاره‌گر باشیم. البته یک‌راه سومی هم بود. به آب بزنیم. در این صورت خیس می‌شدیم. تمیز کردن پاها از گل و خشک شدن وقت زیادی می‌گرفت.

شخصی که امیدوارانه دنبال راهی میان رودخانه می‌گشت، به راه افتاد. پایش را روی اولین سنگ گذاشت. بعد دومی. سومین سنگ زمانی پیدا شد که او روی سنگ دوم ایستاده بود. سنگ‌های بعدی به همین ترتیب خودشان را آشکار کردند. چند لحظه بعد او آن‌طرف رود ایستاده بود.

او با تفکر مثبتش، مانع را قبول نکرد. آیا او خودفریبی کرده بود یا ما که عبور از رودخانه را بدون خیس شدن غیرممکن می‌دانستیم؟

در حقیقت این ما بودیم که خودفریبی می‌کردیم. فریبِ ذهنی که مدام به ما می‌گوید این کار غیرممکن است. دروغ‌هایی مثل‌اینکه موفقیت در این کشور غیرممکن است. شاد بودن در این جامعه محال است. راست‌گویی در این زمانه نشدنی است. هزاران فریب مانند این برخاسته از تنبلی ذهن ماست.

بسیاری از افراد این کشور، موفق‌اند. شاد و راست‌گو هستند. افرادی که به نتایج عالی می‌رسند تمرین مثبت اندیشی کرده‌اند. آن‌ها برای کسب این مهارت روی خودشان کارکرده‌اند.

مثبت اندیشی به معنای خود را گول زدن نیست. همین‌طور به معنی ندیدن مشکلات هم نیست. شخص مثبت اندیش مشکل را به یک مسئله‌ی قابل‌حل، تبدیل می‌کند. مثبت اندیشی یعنی باور داشته باشید برای هر مسئله‌ای راهی وجود دارد. باور داشته باشید راه رسیدن به اهدافتان، عزم و اراده‌ی خودتان است.

روزانه به موانعی برخورد می‌کنیم که مانند آن رودخانه‌اند. موانعی مانند درآمد کم. روابط غیر عاشقانه با همسر. ارتباط غیر صمیمانه با فرزند. نا صداقتی با دوستان. ما عادت کردیم که این موارد را طبیعی تلقی کنیم. باور ما بر پایه این فریب بزرگ شکل‌گرفته است. در مواجهه با این مسائل دو انتخاب داریم. اینکه غیرممکن را باور کنیم یا دنبال راه‌حل بگردیم. مثبت اندیشی به‌عنوان یک‌راه‌حل به ما پیشنهاد می‌شود. یک کار عملی. اگر کسی به شما گفته است مثبت اندیشی یعنی بی‌خیالی و گوشه‌نشینی لطفاً باور نکنید. مثبت اندیشی یک تلاش برای زیبا دیدن است. کسب این مهارت نیاز به تلاش و صرف وقت دارد. آسان به دست نمی‌آید اما وقتی به دست آمد زندگی را آسان می‌کند.

پس اگر انتخاب شما مثبت اندیشی است به خودتان یادآوری کنید که یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت.

 

 

[product id=”122″]

همچنین ببینید

سپاسگزاری برای چیزهای کوچک زندگی

 کرم خاکی را به یاد بیاورید که با ساختن راه­های کوچک هوایی، اکسیژن به ریشه …

۳ نظر

 1. سلام مجید جان دقیقا این قضیه با همین انشا برای من اتفاق افتاده واین مطلب را که خوندم انگار خاطراتم رامرور میکردم
  من کاملا موافقم
  وبسیار ممنونم که لحظه شادی را برای من ایجاد کردی

 2. ممنونم از مطلب قشنگتون راجع به مثبت اندیشی خیلی آسون و راحت زندگی آسان را با مثبت اندیشی به تصویر کشیدید سپاس فراوان و آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما دارم

 3. محمدرفیع بذرافشان

  از این جمله خیلی خوشم اومد
  مثبت اندیشی تلاش برای زیبا دیدن است
  متن ها قشنگ هستند
  خوشمان آمد
  زنده باد آقای حلاجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.