خانه / سپاس / سپاسگزاری تقویت کننده عزت نفس

سپاسگزاری تقویت کننده عزت نفس

سپاسگزاری

 

سپاسگزاری توجه به ارزشمندی و لیاقتهای خویش است. توجه به سودمندی ها و کفایت هاست. مطابق قانون سپاس هر که سپاسگزار ارزش‌های خود شود با ارزش تر خواهد شد. عشق به خویشتن احساس واقعی لیاقت و ارزشمندی ایجاد میکند. عشق به خویشتن عزت نفس را افزایش می دهد و عزت نفس بالا ما را آماده ی کسب موفقیت می کند.

از سمت دیگر افکار منفی علیه خود ، کاشتن دانه در ضمیر ناخودآگاه است. به مرور این دانه تبدیل به درخت باور می شود. درخت میوه می دهد. میوه های ترس، حقارت، سرزنش و بی ارزشی. توجه به کمبودها و نقص های خود، ناسپاسی نسبت به خویشتن است. چرخه ناسپاسی به نفع جذب موارد منفیِ بیشتر می چرخد.

تقویت عزت نفس به کسب موفقیت کمک می کند اما توجه داشته باشیم عزت نفس این ۳ برداشت نادرست نیست:

  1. من از همه سرتر هستم.

کسانی که تلاش می کنند با تعریف نابجا از خود، مقام و موقعیت خود را به رخ این و آن بکشند مردم را دلسرد و گریزان می کنند. عزت نفس بالا خود را نابجا بهتر از دیگران دانستن نیست.

 

  1. من تافته جدابافته هستم.

افرادی فکر می کنند با دیگران متفاوت هستند و دیگران خیلی از آنها عقب هستند. این نوع تفکر، عزت نفس واقعی نیست.

 

  1. من از دیگران مهم تر هستم.

اگر باور شخصی این باشد که هرچه می گوید باید توسط دیگران مو به مو اجرا شود مردم را به صف آرایی دربرابر خود برمی انگیزد. خواستن های شخصی که خودش را مهم تر از دیگران می داند ارتباطی با عزت نفس تقویت شده ندارد.

 

وجه مشترک هر ۳ برداشت نادرست بالا این است که به چیزهایی فکر می شود که واقعیت ندارد و پندار باطل است.

 

عزت نفس واقعی شناخت واقع بینانه نسبت به خویشتن است. واقع بینانه از این نظر که استعدادها، توانمندی ها و لیاقت های خودمان را انکار نکنیم. آن ها را ببینیم و بر این جنبه های مثبت تاکید کنیم. از طرف دیگر ضعف ها و نقص هایمان را نیز انکار نکنیم. آن ها را ببینیم. بپذیریم اما خودمان را سرزنش و تحقیر نکنیم. برای برطرف کردن ضعف ها و کمبودها دنبال راهکار باشیم. برای اصلاح و بهبود آن ها کاری انجام بدهیم.

 

اگرچه شرایط زندگی در تقویت یا کاهش عزت نفس مهم است اما عامل تعیین کننده ی عزت نفس، افکار است. با تغییر دادن نحوه تفسیر خود از مسایل، می توان عزت نفس را افزایش داد. پس بهترین نقطه برای شروع بازسازی عزت نفس به صورت واقعی، افکار خودمان است.

 

در سپاسگزاری، با نگاهی واقع بینانه به جنبه های مثبت درونی مان، داشته هایمان را مورد توجه قرار می دهیم. نگاه ما یک نگرش تازه به خویشتن است. مجموعه ی باورهای ما در مورد خودمان می گویند که ما چه کسی هستیم؟ ارزشمند هستیم یا بی ارزش؟ مفید هستیم یا مضر؟ با لیاقت هستیم یا بی لیاقت؟ قادر به انجام این کار هستیم یا نه؟

[product id=”225″]

همچنین ببینید

سپاسگزاری برای چیزهای کوچک زندگی

 کرم خاکی را به یاد بیاورید که با ساختن راه­های کوچک هوایی، اکسیژن به ریشه …

یک نظر

  1. مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.